A katasztrófa küszöbén - Az atomenergia tragikus története Marie Curie-től Fukusimáig John Hughes-Wilson ezredes
Áttörések - Életem és a tudomány Karikó Katalin
Az élet erőpróbái - Az állatok viselkedésének természetrajza (új, átdolgozott kiadás) David Attenborough
Egy élet a bolygónkon - A szemtanú vallomása - és látomás a Föld jövőjéről (új kiadás) David Attenborough
A dinoszauruszok tündöklése és bukása Egy letűnt világ újraírt története Steve Brusatte
A világ így működik - Egy tudós útmutatója múlthoz, jelenhez és jövőhöz Vaclav Smil
Minden, amit a miniszörnyekről tudtál, hamis dr. Nick Crumpton
Matematika - Az algebrától az algoritmusokig: Kalandozások a számok világában Michael Willers
4% univerzum - Sötét anyag, sötét energia - versenyfutás a világegyetem felfedezéséért (3. kiadás) Richard Panek
Bill Bryson
William McGuire Bryson vagy Bill Bryson (1951. december 8. - ) amerikai író, tudományos ismeretterjesztő, humorista.
Az amerikai születésű Bryson élete jelentős részét Angliában töltötte. 1995-ben vált ismertté, amikor megjelent angliai utazásairól szóló könyve, a Notes from a Small Island, aminek nyomán 1998-ban tévésorozat is készült. 2003-ban jelent meg bestseller tudományos ismeretterjesztő könyve a A Short History of Nearly Everything (magyarul Majdnem minden rövid története címmel jelent meg 2006-ban). Bryson 2005 és 2011 között a Durhami Egyetem kancellárja volt.
Bill Bryson Iowa állam fővárosában, Des Moines-ban született 1951. december 8-án, William Bryson sportriporter és Agnes Mary Bryson (lánykori nevén McGuire) gyerekeként. Egy bátyja és egy nővére volt. Gyermekkoráról és az 1950-es, 60-as évek Amerikájáról Bryson 2006-os The Life and Times of the Thunderbolt Kid c. könyvében ír részletesen.
Két évig járt a Des Moines-i Drake Egyetemre, de két év után, 1972-ben félbehagyta tanulmányait és hátizsákos turistaként Európát járta négy hónapon át. A következő évben újból Európát járta, ezúttal középiskolai barátja kíséretében, akit Stephen Katz álnéven mutatott be. Ekkori tapasztalatairól a 20 évvel később, európai körútjáról írt könyvében (Neither Here Nor There: Travels in Europe) számolt be.
1973-ban ápolói munkát vállalt egy angol kisváros, Virginia Waters pszichiátriai klinikáján. Itt ismerkedett meg Cynthia Billen nővérrel, leendő feleségével. 1975-ben visszatértek az Egyesült Államokba, ahol Bryson befejezte egyetemi tanulmányait, de 1977-ben ismét Angliába költöztek, ahol Bryson újságíróként dolgozott. Egy ideig a The Times gazdasági részének volt a tördelőszerkesztője, majd a The Independent üzleti részének helyettes belügyi szerkesztője. 1987-ben felhagyott az újságírással, egy észak-yorkshire-i kis faluban telepedtek le és független írói pályába kezdett.
1995-ben Bryson családjával együtt az Egyesült Államokba költözött, a New Hampshire állambeli Hanoverbe. Visszaköltözési megpróbáltatásairól angol lapokba írt humoros esszéket, melyeket összegyűjtve 1999-ben jelentetett meg (Notes from a Big Country; Amerikában I'm a Stranger Here Myself címmel adták ki). Bryson (régi barátjával "Stephen Katz"-cal együtt) megkísérelte végigjárni az Egyesült Államok első hosszútávú túraútvonalát, a 3500 km-es Appalachian Trail-t, de egy jelentős részének bejárása után felhagyott vele és próbálkozásáról (valamint az útvonal és az érintett tájak történetéről, földrajzáról) az A Walk in the Woods címmel írt könyvet. 2003-ban Bryson és családja visszatelepült az Egyesült Királyságba.
A 2003-ban megjelent az A Short History of Nearly Everything című művéért a következő évben megkapta a legjobb ismeretterjesztő könyvnek járó Aventis-díjat. A könyv 2005-ben elnyerte az EU tudományos kommunikációért járó Descartes-díját. Magyarul Majdnem minden rövid története címmel jelent meg 2006-ban.
Leírás