A szemérem határai Istók Anna
Anne és az emlékek útja - Gleni krónikák 2. Lucy Maud Montgomery
The Black Aether - Ébredés Tomasics József-Nagy Viktória
A túlvilági utas - Humoros és hátborzongató elbeszélések a XIX-XXI. századból Pozsonyi Ádám (szerk.)
Sebzett lelkek - 2023 legjobb történelmi novellái
Válogatott egyperces novellák - Helikon zsebkönyvek 80. (új kiadás) Örkény István
A delfinek hangja - És más történetek - Helikon Zsebkönyvek Szilárd Leo
Egyszer jóllakni és más novellák Móricz Zsigmond
Foggal született Joseph Boyden
Helyszínelés Nádas Péter
Gargantua - Helikon Zsebkönyvek 138. Francois Rabelais
A szín hallgatása - Typotex Világirodalom Narine Abgarjan
Az év novellái 2025 Erős Kinga
Az év magyar science fiction és fantasynovellái 2023
Az űroperák határtalan világa Jonathan Strahan
Körkép 2023 Válogatás
Inkább az enyém Mátyus Melinda
Minden hétre macska Zalai Károly
Totál - Rebecca Miller
Hét krajcár - Tragédia - Barbárok és más novellák - Osiris Diákkönyvtár Móricz Zsigmond
Vattacukor Rakovszky Zsuzsa
Naplók könyve Grendel Lajos
Különös éden Philip K. Dick
A kavicsember - Antológia
Teljes gázzal Joe Hill
Éva 2.0 Somogyi Réka
Emlékeim emlékére Marija Sztyepanova
Egy estély a kastélyban - Történetek és receptek a leggazdagabb árva otthonából Bauer Barbara
A hétköznapi őrület meséi Charles Bukowski
Csak sötéten szereted Stephen King
Milan Kundera
Milan Kundera (1929. április 1. - 2023. július 11.) 1993-tól már csak francia nyelven publikáló cseh regényíró, drámaíró, költő, esszéista.
Apja, Ludvík Kundera (1891–1971) híres zongorista, zenetudós volt. Milan Kundera az egyetem előtt kétkezi munkásként és dzsessz-zenészként dolgozott. A prágai Károly Egyetemen zenetudományt, irodalmat, filmművészetet és esztétikát hallgatott. Elsősorban a reneszánsz nagyjai, Boccaccio és Rabelais, a huszadik századi írók, gondolkodók közül pedig Musil, Gombrowicz, Broch, Kafka és Heidegger munkássága volt rá nagy hatással. Tagja volt a Literarni Noviny és a Listy című irodalmi folyóiratok szerkesztőségének. 1948-ban sok értelmiségihez hasonlóan lelkesen csatlakozott a kommunista párthoz, de miután tiltakozott a pártban kialakuló személyi kultusz ellen, 1950-ben kizárták. Miután 1952-ben diplomázott, a Prágai Film és Előadóművészeti Akadémián világirodalmat tanított. 1956-ban lépett be újra a pártba.
Irodalmi pályafutása költőként indult. Az ötvenes években megjelent három verseskötete meg is hozta számára az elismertséget. Első regénye, a Tréfa, melyben a sztálinizmus visszáságaival foglalkozott, 1965-ben látott napvilágot. A regény ifjú hőse, Ludvík Jahn tréfából egy képeslapot küld kedvesének, melyen többek közt Trockijt élteti. Csehszlovákia ortodox pártvezetése azonban nem ismerte a tréfát: Ludvikot kizárták a pártból, kirúgták az egyetemről, karrierje derékba tört. Regényével Kundera hatalmas botrányt kavart, és a párt tett is róla, hogy a Tréfa eltűnjön a könyvesboltok és a könyvtárak polcairól.
Kundera jelentős szerepet vállalt az 1968-as prágai tavasz eseményeiben, így a bukás után ő sem kerülhette el hőse sorsát. Kizárták a pártból, elbocsátották állásából, és általában eltiltották a tanítástól. Természetesen nem is publikálhatott.
Második regénye, Az élet máshol van (1973) a publikációs tilalom miatt Párizsban jelent meg francia nyelvű kiadásban. Kundera művében a kelet-közép-európai társadalmakat elemzi. A regény főhősének életével és halálával Kundera egy szerencsétlen sorsú, hazugságban felnőtt generáció életét szimbolizálja.
1975-ben Franciaországba emigrált, ahol még a rennes-i egyetem vendégprofesszora lett. Ekkor látott napvilágot a még 1972-ben Csehszlovákiában írt Búcsúkeringő című regénye.1979-ben A nevetés és felejtés könyve című regénye miatt megfosztották cseh állampolgárságától. 1981 óta francia állampolgár. Feleségével, Vera Hrabankovával él Párizsban.
Leírás